مراقبتهای لازم بعد از جراحی لثه

جراحی لثه

 1. بعد از جراحی لثه ؛دندانپزشك لثه را بخیه نموده و برای حفاظت موضع از تحریكات؛با استفاده از خمیر پانسمان آنجا میپوشاند.توجه داشته باشید كه از برداشتن و دستكاری آن با دست و زبان خودداری نمایید.در ضمن جدا شدن تكه ای از آن مهم نیست.
 2. ممكن است بعد از رفتن بی حسی؛درد مختصری داشته باشید كه برای بر طرف كردن آن میتوانید از مسكن های تجویز شده استفاده نمایید.
 3. می توانید فعالیت های روزمره خود را داشته باشید ولی توصیه میشود از انجام فعالیت های شدید بدنی و حمام گرم تا چند روز اجتناب نمایید.
 4. ممكن است بعد از عمل مقداری تورم در صورت دیده شود كه طی 4-3 روز از بین میرود.
 5. به منظور پیشگیری و كاهش تورم یا خونریزی بعد از عمل از بیرون دهان؛با استفاده از كیسه آب یخ كمپرس سرد گردد(ده دقیقه یكبار و به مدت چند دقیقه در روز اول) و اگر تورم شدید بود و توام با تب و علائم دیگر بود به جراح مراجعه شود.
 6. ممكن است مقداری ضعف؛ تب و لرز خفیفی در طول 24ساعت اول داشته باشید.در صورت شدید بودن با پزشك معالج خود تماس بگیرید.
 7. در روز اول (معمولا5-4روزاولیه)خروج مقداری خونابه طبیعی بوده و مهم نمیباشد. در صورت عارض شدن خونریزی ؛یك تكه گاز استریل خیس نموده و در محل روی پانسمان قرار داده و به مدت 15-10 دقیقه نگه دارید.اگر خونریزی از بین نرفت و یا تشدید گردید با كلینیك تماس بگیرید.
 8. بهتر است در روز اول از غذا های مایع و سرد استفاده نمایید.از روز بعد از غذاهای نرم استفاده نموده و جویدن را با طرف دیگر فك كه پانسمان ندارد انجام دهید.
 9. در روز اول بعد از جراحی از دهانشویه استفاده نكنید و مسواك هم نزنید. از روز بعد مسواك زدن را آغاز نموده و در صورت تجویز میتوانید از دهانشویه استفاده كنید.در صورت استفاده از دهانشویه از آن به ملایمت استفاده نمایید.
 10. از خوردن و یا آشامیدن میوه های ترش؛آب میوه و نوشیدنیهای ترش مزه كه باعث تحریك لثه و دندان و یا بروز درد می گردد پرهیز نمایید.
 11. سیگار، ترمیم لثه وبهبودی آن را به تاخیر می اندازد.بنابراین پس از جراحی از سیگار كشیدن و دخانیات پرهیز نمایید.
 12. پس از برداشته شدن پانسمان و كشیدن بخیه ها میتوانید دندانهای ناحیه عمل شده را با مسواك و به آرامی تمیز نمایید.ممكن است در روزهای اول و شروع مسواك زدن ناحیه عمل شده؛لثه خونریزی داشته باشد كه عادی است.تمیز كردن را به خاطر آن متوقف نكنید.