مراقبتهای بعد از درمان ریشه (عصب کشی )

ریشه دندان

  • برای چند روز اولپس از درمان ( میانگین 10 روز ) دندان درمان شده امکان دارد دردهای کم یا زیاد داشته باشد بطوریکه این دردها در روزهای اول (2 تا 3 روز اول ) بیشتر بوده و بصورت دردهای خود به خود و ضرباندار و حساسیت دندان به لمس و فشار خود را نشان می دهد و پس از این مدت دردهای خود به خود بتدریج کمتر شده و فقط به هنگام ضربه ( غذا خوردن یا برخورد دندان به دندان فک مقابل ) درد می گیرد و در نهایت دردها کاملاٌ از بین می رود در مواردی بعلت وجود التهاب شدید و یا عفونتهای قبل از درمان این دردها می تواند حادتر و شدیدتر بوده و گاه همراه با تورم باشد که جای نگرانی  نداشته و واکنش طبیعی بدن به تحریک و درمان انجام شده می باشد که با کمک داروهای و گذشت زمان این حالت حاد از بین می رود بنابراین لازم است داروهای تجویز شده را مطابق دستورالعمل مصرف نمائید .
  • دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد اغلب شدیداٌ خراب و دیواره ضعیف و شکننده دارد بدین لحاظ لازم است در طی دوران پانسمان بسیار احتیاط نمائید و از غذا خوردن معمول با دندان پانسمان شده اجتناب نمائید در صورت تخلیه کامل پانسمان حتماٌ برای تجدید پانسمان مراجعه کنید ولی در صورتی که تنها قسمت سطحی پانسمان تخلیه شده باشد و عمق آن دست نخورده باشد نیازی به مراجعه ندارید .
  • اگر دندانم درمان ریشه شده است چرا هنوز درد دارم : در مرحله ابتدائی درمان ریشه بعلت قطع نمودن و خارج کردن عروق و اعصاب از کانال ریشه زخم و التهابی در اطراف ریشه دندان در استخوان ایجاد می گردد و مانند هر جای دیگر بدن که اگر عضوی قطع و مجروح شود محل آن تا مدتی دردناک و ملتهب خواهد بود در مورد دردهای بعد از درمان ریشه هم علت درد زخم و التهاب ناحیه قطع عصب در استخوان اطراف ریشه دندان می باشد بنابرین وجود دردهای احتمالی بعد از درمان موجب نگرانی شما نشود حالت درد بر اساس شدت التهاب عفونت قبلی کانالها ، تعداد کانالها و …. در افراد مختلف فرق می کند .
  • درمان ریشه دندان در 90 درصد موارد با موفقیت همراه است و عدم موفقیت آن گاه با انجام درمان مجدد و قطع ریشه درمان می شود .
  • لطفاٌ شرایط بعد از درمان ریشه دندان خود را با دیگران یا حتی دندان دیگر خود مقایسه نفرمائید چون عوامل مختلفی در بوجود آمدن این شرایط دخیل هستند .